Archive for september, 2009

Til de utålmodige

Dette dukker snart opp hos SPINN-SPINN.  Skal bare få istand noen flere småting først.

ballett-2 lc3b8vpaasfalt1 blaa den-lysegronne landskap-2 loev2 loev-4 mystisk lysegronn paradis-2 loev-5 rosa-sjokk

Bloggspinner i Russland

Så forsvant jeg enda en gang på tur østover. Jeg blir liksom aldri ferdig med å reise den veien. Det er så utrolig opplevelsesrikt og fargerikt når en ser lenger enn gråtonene som det også er mange av i Russland.

Har du hørt sangen om kalinka? Endelig fikk jeg se og smake bærene. Buska var pen, og bærene var fristende, vakre og røde der de hang i store, delikate klaser. Men jeg har aldri smakt så sure bær tidligere. Rognebær smakte som pastiller i forhold til disse.

Калинка, калинка, калинка моя! В саду ягода малинка, малинка моя!kalina

sliten-rokk velbrukt

Jeg kom over ett par rokker denne gangen. Den ene gammel, den andre eldgammel. Også ga jeg et lynkurs i brikkevev til Galina og Nadesjda. Begge underviser i tekstil på skoler. Nadesjda har lært brikkevev for mange år siden, men har glemt teknikken. Så neste gang jeg ser dem, kan de kanskje vise meg flere nye bånd.

rokk1 brikkevev

På datsjaen ble det disket opp med vin og røkt fisk fra selvbygd kombinert grill og røkeovn.

i-rc3b8ykeovnen fyrogflamme1

Det tok en time eller to før fisken ble ferdigrøkt. Vi benyttet tiden til en rusletur i nærområdet. Jeg har vært her mange ganger tidligere, men blir like fasinert hver gang. Det er blomster, hus, gjerder og porter i alle farger og fasonger. Bebyggelsen bærer preg av stor fantasi og skaperglede.

40 tvillinger

velkommen velkommen-2

vindu vindu-2

mens-vi-venter3 nyrc3b8kt2

Turen gikk videre til de dype skogene. Og der dukket denne unge pioneren plutselig fram. Han har nok sittet her i mange, mange år med boka si. Noen har satt en lue på hodet hans, så helt glemt er han nok ikke.

pioner-i-skogen

Min reise gikk videre fra den lille byen og inn til Moskva. Der rakk jeg å se en fantastisk akvarellutstilling av Boris Messerer. Han er bl. a kjent for alle sine kulisser til opera og teaterforestillinger ved de mest kjente teaterene i Russland.

Etterpå besøkte jeg museet til den merkelige mannen Nikolaj Konstantinovitsj Rerikh (Николай Константинович Рерих). Og heldigvis ble det også tid til en vandring på Pusjkin-museet. Pusjkin-museet har jeg besøkt mange, mange ganger – og jeg blir aldri lei av å gå der.

akvareller1 roerich

Tusen takk til mine gode russiske venner som deler mange fine opplevelser med meg. De neste dagene skal brukes til garn og spinning. Det er jo liksom det jeg driver med da. Kanskje det blir litt større fart på rokken etter denne lufteturen.